Co je to bezplenková komunikační metoda a jaké jsou její výhody?

Přirozený způsob vedoucí k rychlému a bezproblémovému odplenkování, jehož základem je posílení vzájemného vnímání a komunikace mezi miminkem a rodiči. To je bezplenková komunikační metoda (BKM), která je rozšířená napříč celým světem. O co přesně jde, v čem tkví její hlavní přednosti a kdy s jejím aplikováním ideálně začít?

Co je to bezplenková komunikační metoda?

Elimination communication, česky bezplenková komunkační metoda (BKM) či také metoda přirozené hygieny kojenců je zaměřena na problematiku vyměšování těch úplně nejmenších dětí. Vychází se přitom z toho, že již novorozeňata jsou si od počátku svého bytí vědoma základní potřeby vyměšování, což nám dávají – byť zprvu ne úplně zřetelně – najevo. Hlavním cílem BKM je prohloubit vztah mezi miminkem a rodiči na takovou úroveň, kdy je rodič schopen zavčasu odhalit blížící se proces vyměšování své ratolesti a adekvátně na to zareagovat. To z pohledu bezplenkové komunikační metody znamená podržet miminko sbalené v klubíčku nad nočníkem nebo záchodem, aby si mohlo pohodlně ulevit. V poloze, která je mu v prvních měsících života nejbližší a tak, aby nemuselo dlouhé minuty ležet v promáčených a znečištěných plenách. Je třeba si uvědomit, že miminko se ve vlhkých a špinavých plenách cítí stejně „pohodlně“, jako kdybychom my měli lidově řečeno „plné kalhoty“. Jen s tím na rozdíl od nás nemohou nic dělat a jsou plně odkázání na to, až coby rodiče jejich „nehodu“ odhalíme.

Jaké jsou výhody bezplenkové komunikační metody?

Pozitiv přirozené hygieny kojenců je hned několik:
  • prohloubení komunikace, vztahu a důvěry mezi miminkem a rodiči;
  • vyšší komfort pro dítě při vylučování;
  • snadnější následné naučení dítěte „chození na nočník“;
  • hygiena – dítě tráví minimum času v znečištěných plenkách, a proto není třeba jej tolik mazat ochrannými
  • krémy obsahující chemikálie;
  • nižší spotřeba plenek s pozitivním dopadem na ekologickou i finanční stránku věci;
  • pravidelná kontrola nad konzistencí, množstvím a barvou jak stolice, tak i moči miminka.

Kdy začít s BKM?

V případě bezplenkové komunikační metody platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“. Začít je s ní tedy ideálně ihned po narození. Pokud ale na začátku „zaspíte“, můžete na ni „najet“ i v pozdějším období.

Publikováno: 27. 12. 2018

Kategorie: Miminko a batole

Autor: Lucie Kameraštíková