Proč je vždy nejkrásnější miminko právě to vaše miminko?

Díváte se na své miminko, nebo miminko někoho blízkého a nemůžete se vynadívat na jeho krásu? Zejména pokud je rodičům někdo blízký a milovaný, díváme se na dítě zcela jinak než na cizí. Tajemství v tom, proč je pro nás takové dítě občas nejkrásnější na světě se ukrývá v jednotlivých prvcích podobnosti.

Připomíná vám to, co znáte a máte rádi

Pokud se dítě podobá někoho blízkého, na vás, zda rodinu, působí na vás výjimečně. Je vám známo, přestože ho vidíte poprvé. Reakce na dítě je následně o zájmu, určité fascinaci, nejednou jen podvědomé. Dítě je vám blízké. A pokud se jedná o děťátko vaše, nemusíte si přitom ani velmi uvědomovat, že ty grimasy, obličej, oči, obočí a jednotlivé vlastnosti obličeje, tělíčka, prstů a podobně, připomíná vás. Připočítejme k těmto vědomým a podvědomým pocitem a vnímání vzhledu i lásku, mateřskou či rodičovskou.

Na koho je dítě podobné?

Otázka, "komu je dítě podobné", bude do značné míry záviset na věku dítěte, stejně jako na rodinné dynamice a genetické výbavě dítěte. 

U novorozenců může být dítě nejvíce podobné svým rodičům. Novorozenci mají často fyzickou podobnost se svými rodiči, například podobné rysy obličeje, typ těla a barvu kůže, vlasů a očí. Novorozenci mohou mít také podobnou osobnost jako jejich rodiče, například podobnou úroveň energie, spánkový režim a temperament. 

Jak dítě roste, může se více podobat ostatním členům rodiny nebo členům svého sociálního okolí. To platí zejména v případě, že dítě vyrůstá v domácnosti s širší rodinou, jako jsou tety, strýcové, prarodiče a blízcí přátelé. V takovém případě může dítě přebírat fyzické a povahové rysy těchto členů rodiny nebo přátel. 

Kromě toho bude genetická výbava dítěte hrát roli v tom, komu je podobné. Patří sem znaky, které se dědí po obou rodičích, jako je výška, inteligence a atletické schopnosti. 

Odpověď na otázku "komu je dítě podobné" bude nakonec záviset na jeho věku, rodinné dynamice a genetické výbavě. Časem a pozorováním mohou rodiče často určit, komu se jejich dítě nejvíce podobá.

Publikováno: 11. 07. 2017 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Miminko a batole

Autor: Stephano Václavík