Rozpočet pro novopečené rodiče: Jak úspěšně sestavit rozpočet pro dítě

Je pochopitelné, že příchod nového dítěte může být vzrušujícím i stresujícím obdobím. To se dá očekávat, zejména pokud se jedná o vaše první dítě, ale mohou se začít objevovat obavy, jak být dobrým rodičem a jak dítě zabezpečit. Pořízení dítěte s sebou přináší mnoho jednorázových i opakujících se nákladů. Pro zvládnutí těchto dodatečných nákladů může být výhodné vydělat více peněz, ale i tak je nutné pečlivě sestavit rozpočet. Proto jsme sestavili seznam věcí, které je třeba zvážit, a tipů, jak řídit rodinný rozpočet.

Jednorázové výdaje

Pokud je to vaše první dítě a nemáte možnost si půjčit některou z potřebných věcí, je na čase sestavit seznam. Mělo by se jednat o položky, jako je dětská výživa, nábytek (např. postýlku a přebalovací pult) a vybavení (např. kočárek, autosedačku a nosič). V závislosti na místě, kde žijete, budete možná muset zaplatit i vysoký účet za lékařskou péči, takže se ujistěte, že víte, kolik vás to přibližně bude stát. Tyto náklady lze snížit výběrem již použitého nábytku a vybavení. Nejlepší je, když vám tyto předměty poskytne příbuzný nebo přítel.

Pokud jde o domácí potřeby pro dítě, možná budete muset zakoupit přenosnou houpačku, skákací sedátko, hrací podložku a/nebo sedátko na skákání. Kromě toho je důležité pamatovat na vysokou židličku, nádobí a lahvičky, pokud nejste matka v domácnosti, která může kojit nepřetržitě.

Běžné výdaje

Když se postaráte o jednorázové výdaje, měli byste se zaměřit na ty průběžné. Začněte s péčí o děti; pokud vy i váš partner musíte po narození dítěte pracovat, budete muset zajistit někoho, kdo se o ně postará. To by mohlo být poměrně nákladné, proto se ujistěte, že jste si vědomi nákladů ve vaší oblasti. Kromě toho je třeba počítat s výdaji na jídlo, oblečení a plenky. V průměru byste měli počítat s výdaji za oblečení kolem 50 dolarů měsíčně a ještě více za pleny (kolem 75 dolarů). Jakmile dítě začne jíst pevnou stravu, měli byste počítat s tím, že za jídlo utratíte stejnou částku jako za oblečení. Na první pohled se to může zdát hodně, ale není to nic ve srovnání s tím, když vaše dítě dosáhne věku teenagera.

Nakonec, léčebné výlohy se mohou výrazně lišit v závislosti na vaší zdravotní pojistce. Měli byste počítat s úhradou nákladů na tři až čtyři wellness návštěvy za účelem vyšetření, očkování atd., ale mějte na paměti, že kvůli nemoci můžete být nuceni navštívit lékaře navíc.

Jak můžete snížit náklady?

Pokud nevyděláváte příliš mnoho peněz, měli byste zvážit způsoby, jak snížit své výdaje a najít levnější možnosti. Vaše dítě například rychle roste, takže není moudré utrácet za oblečení spoustu peněz. Místo toho můžete jít do zásilkového obchodu nebo do obchodu s úspornými věcmi. Můžete také najít obchody, které odkoupí zboží, z něhož vaše dítě vyrostlo. Zapojení do sítě rodičů nebo používání užitečných aplikací, jako je Mumli, vám pomůže získat tipy od zkušenějších matek.

Bylo by výhodné, kdybyste měli k dispozici rodinu a přátele, kteří by vaše dítě pohlídali ve dnech, kdy si nemůžete vzít volno z práce. Kromě toho je půjčování věcí od těch, kteří je již nepotřebují, skvělým způsobem, jak ušetřit peníze, zejména pokud jde o věci na jedno použití. Dobrým příkladem je použitá dětská postýlka, která je obvykle stále v dobrém stavu a není nutné kupovat zcela novou.

Pokud pořádáte oslavu narození dítěte, je vhodné se zaregistrovat v obchodě, aby si hosté mohli koupit skutečně potřebné věci a vyhnuli se tomu, že dostanou více stejných předmětů. Budete také muset změnit svůj životní styl, například méně často chodit na večeře a nakupovat levnější zboží. Kromě toho může být nutné nahradit drahý vůz vozem, jehož údržba je úspornější, ale který je stále bezpečný a spolehlivý.

Je jasné, že narození dítěte s sebou nese velkou finanční zátěž. Abyste byli připraveni na příchod dítěte, je důležité plánovat dopředu jak psychicky, tak finančně. Také náklady na porod se mohou značně lišit v závislosti na oblasti, ve které žijete, takže je důležité zjistit, kolik to stojí ve vašem regionu. A konečně, je důležité být rozumný; drahé značkové oblečení neudělá vaše dítě zdravějším nebo lepším, jen musí být pohodlné a suché v prostředí lásky.

Narození dítěte je radostný i ohromující zážitek. Abyste snížili stres a maximalizovali radost z rodičovství, zvažte několik tipů.

Publikováno: 11. 02. 2023

Kategorie: Miminko a batole

Autor: Lucie Kameraštíková

Tagy: peníze | rozpočet | plánování