8 věcí, které vám pomohou strávit více času s rodinou

Jak si udělat více času na rodinu, když máme tak mnoho povinnosti? Vaření jídla, praní, žehlení či úklid jsou všechno záležitosti, které patří k povinné jízdě všechny rodiče. Často se však stává, že kvůli povinnostem nemáme čas na své děti, partnera či celou rodinu. Práce, manželství, děti a péče o rodinu a domácnost jsou každé samo o sobě vysokou prioritou, ale existuje také zdravý způsob, jak je zvládat aniž jsme se museli tak často cítit zoufale, zaneprázdněné a propracovaně. Existují způsoby, díky kterým ušetříte čas na každodenních záležitostech v domácnosti a budete mít více času na rodinu.

Práci si domů nenoste

To, co máte udělat během dne v práci, se tam i snažte udělat. Osvojte si striktně pravidlo, že si práci domů večer nosit nebudete. Co se vám během dne nepodaří v kanceláří udělat, udělejte na druhý den. Pokud vám však práce zabírá mnohem více času, než byste chtěli, narušuje vám společný čas strávený s rodinou, přehodnoťte svou pozici. Pokud jsou děti malé, nemusíte šlapat po kariérním žebříčku vysoko, když odrostou, nebudou vás už tak potřebovat a vy budete mít před sebou stále kopec času. Nebo se jen promluvte se šéfem o vaší současné situaci. Vyžádejte si například jeden den týdně home office, abyste mohli dětem věnovat čas, dát do pořádku domácnost a zároveň vybavit všechny pracovní záležitosti. Případně, pokud máte pocit, že vás nadřízený posílá na příliš mnoho služebních cest, zkuste si s ním promluvit, zda to nelze nějak omezit. Namísto některých osobních setkání vyřizovat věci přes Skype nebo podobně. Na všechno existuje vhodný způsob, jen ho třeba najít. Třeba práce z domu přes PR Yard  "https://pryard.com" - který umožňuje nakoupit PR článek v online novinách online :-)

Spolehněte se na technologie

Technologie vládnou světu. Proč se na ně nespolehl a nevyužít jejich naplno? Každý v domácnosti má již v dnešní době smartphone. Nainstalujte si jako rodina společný kalendář, kde bude mít každý poznamenány jeho osobní povinnosti, ale zároveň společně strávený čas. Naplánujte si tam společný oběd, výlet či návštěvu prarodičů. Každý to bude mít k dispozici a budete se na společně strávený čas těšit.

Zapojte děti

Je to sice smutné, ale v mnoha domácnostech to dnes vypadá tak, jakoby byli rodiče osobními asistenty svých dětí. Je to obrovský nesmysl. Rodiče mají své povinnosti, děti ty své. Ale domácnost je společným místem, kde spolu žijí všichni. Co z toho plyne? Zapojte děti do domácích prací. I tříleté dítě je schopno vám nějakým způsobem pomoci. Je sice zřejmé, že vy to dokážete rychleji nebo lépe, ale děti se tak učí odpovědnosti. Když dítěti dáte možnost, aby prostřelo na stůl, vyneslo smetí či uklidilo si hračky, stane se postupně odpovědnějším a také nezávislým. Nezapomínejte, děti dokážou mnohem víc, než si často myslíme. A když vám pomohou, budou mít radost, neboť budou vidět šťastných rodičů plných energie, kteří se jim mohou věnovat.

Požádejte o pomoc

Pokud se vám v domácnosti něco pokazí nebo musíte zařídit něco speciální a je to daleko od domu, požádejte kamarádky nebo sousedky o pomoc, jestli by vám to cestou z práce nevyzdvihli nebo nevyřídili. Požádat o pomoc není hanba, nemusíte se za to cítit ani vinni. Hlavně, pokud s radostí totéž děláte kdykoliv pro ně.

Přestaňte plýtvat časem

V překladu to znamená, abyste byli připraveni na to, co vás čeká. Uveďme si příklad. Abyste ráno odešly z domu v klidu a bez stresu či křiku, nachystejte si své věci na chodbu večer předem. Totéž naučte děti, aby měli připravené své školní pomůcky na další den. Pokud se všichni členové rodiny naučí efektivně se připravit na následující den, vyhnete se negativní atmosféře v domácnosti a také situacím zapomínání a následného nalézání věcí. Jednoduše zbytečnému stresu a spěchu. Plýtvání časem se také týká i smartphonů. Když přijedete po celém dni domů, dopřejte si čas pro sebe a také pro své děti. Celý den jste nebyli spolu, věnujte se sobě navzájem, jděte se projít či nakoupit potraviny na večeři. Surfování na internetu či zmeškané hovory počkají pokud děti neusnou, nebo i do dalšího dne. Když je odložíte, nemusíte si vyčítat, že se svým dětem nevěnujete tak často, jak byste chtěli. A nejen tak často, ale i tak kvalitně.

Vařte s rozumem

Už naše babičky věděly, proč té polévky či zahuštěné omáčky vaří za celý hrnec. Má to svou logiku. Když navaříte v neděli na oběd jídlo, zkuste ho navařit takové množství, aby se dalo uskladnit a sníst i na druhý či třetí den. Nikdo nepotřebuje mít z domácnosti čtyřhvězdičkovou restauraci a pokud mu rajčatová omáčka chutnala v neděli na oběd, bude mu chutnat iv úterý na večeři. Jako rodiče máte dost ostatních povinností, snažte se zlehčit, co se dá. Namísto vyváření nového jídla každý den tak budete mít více volného času, který se dá využít i jiným smysluplným způsobem.

Poznejte sebe a své priority

Každý z nás asi zná rodiče, kteří vše stíhají. Stíhají se starat o sebe, o domácnost, trávit čas s dětmi a chodit do dobře placené práce. Je to ale vůbec realita? Než si odpovíte, že ano, nezapomeňte tam připočítat lidi, kteří jim pomáhají - babky, pečovatelky nebo uklízečky v domácnosti. Cokoli z toho dokáže rodičům odlehčit a najít si na děti více času. Lidé nejsou roboti a je přirozené, že nestíhají vše, pokud jsou na to opravdu sami. Ideální je neporovnávat se s jinými. Soustřeďte se na sebe, svůj život a to, co je pro vás důležité. Pokud je pro vás podstatné to, aby měli každý večer děti na stole teplou večeři, postarejte se o to. Pokud naopak chcete více trávit čas společně jako rodina, odložte každý druhý víkend velké vaření v domácnosti a Naobědvejte se někde venku, např. na bicyklovém výletě. Nastavte si svůj život tak, jak to vyhovuje vám a vaší rodině. To je to nejpodstatnější.

Vytvořte nové tradice

Nemusíte čekat na prázdniny či svátky. Vymyslete si výjimečné dny leckdy. Dohodněte se, že vždy v sobotu ráno budete chodit na společné snídani do města. Nebo že v neděli budete chodit na procházky do přírody, v úterý podvečer budete jezdit na kolech. Vytvořte si v rodině společné plány, které se stanou vaší pravidelnou rutinou, na kterou se budou všichni těšit a užívat si ji. Není to jen o letních či podzimních prázdninách, je to o běžných dnech, které si umíte naplno užít ve společnosti svých nejbližších. Dnešní doba je rychlá, ale čas strávený se svými nejbližšími je nenahraditelný. Proto udělejte vše proto, abyste ho spolu měli co nejvíce a využili ho plnohodnotně a smysluplně.

Publikováno: 13. 11. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Lucie Kameraštíková