Zika: Obávaný virus z Ameriky, který nahání hrůzu hlavně těhotným ženám
Obsah článku:
Přímo až neuvěřitelné následky má virus, který v roce 2015 dramaticky zasáhl Jižní a Střední Ameriku. Čísla úmrtí jsou malá a výskyt také není nijak zásadně velký. To nejproblematičtější na celém výskytu viru v této části světa je však to, co způsobuje těhotným ženám. Následky přímo vyrážejí dech, zvláště když si je porovnáme s následky, vůči běžnému člověku. Jsou srovnatelně odlišné s následky na celý život pro matku i dítě.
Stvořili snad Ziku právě proti nové generaci?
Jako špatný scénář špatného postapokalyptického filmu či románu, ve kterém za zánikem lidstva stát virus poškozující nenarozené děti. Samozřejmě, jde o puštěnou uzdu fantazii, ačkoli částečně to může být pro někoho námět na napsání alespoň drsné povídky. Pravda je taková, že byl virus poprvé zaznamenán v roce 1947 u opic. Nyní cirkuluje na celém světě.Co virus Zika způsobuje?
Matky, které jako těhotné postihne virus Zika jsou údajně velmi často postiženy napadením plodu, který je velmi náchylný k infekci v krvi budoucí rodičky. Během vývoje plodu se projeví mikrocefalie, zakrnění hlavičky a mozku, čímž dochází ke stupni demence a dalším vážným poruchám ve vývinu a zdraví dítěte. Zatímco matka se z viru může dostat zhruba za týden, na dítěti zachovává následky. Pozor by si proto měly dát především těhotné cestovatelky, které se chystají vyrazit do postižených oblastí.Jak se Zika projevuje?
Běžně virus Zika způsobuje onemocnění příbuzné na horečku, doprovázené zarudnutím očí, bolestmi svalů a hlavy. Neexistuje vakcína, která by přímo s virem bojovala. Zatím žádná maminka přitom nechce podstupovat riziko pro své malé a také proto, vzhledem ačkoli k malým rizikům slovenské maminky ani neuvažují nad cestou do Jižní Ameriky. Slováci jsou velcí cestovatelé a i těhotné maminky jsou častými cestovateli. V tomto případě však nechtějí nic podcenit a tak najdeme cestování chtivé jen málokde.Publikováno: 11. 12. 2022
Kategorie: Zdraví