Výbavička pro miminko: Co všechno vám třeba a na kolik vás vyjde

Čekáte děťátko? Toto je potřebná výbavička! Mít miminko neznamená jen velkou radost a štěstí, ale také určité finanční výdaje. Vždyť ten maličký drobeček jednoduše potřebuje oblečení a různé další menší či větší záležitosti. A všechno něco stojí. Abyste měli alespoň jakous takous představu o tom, co a kolik vás to bude stát, připravili jsme pro vás následující přehled.

ZÁKLADNÍ POTŘEBY

Kočárek - může stát více i méně, obvykle však třeba počítat s částkou od cca 5000 Kč za ty levnější až po 1000 či dokonce více Kč za propracovanější a značkové modely. Je dobré, pokud má kočárek jako součást i sportovní verzi a autosedačku-vajíčko pro novorozence. Autosedačka (vajíčko) - pokud není součástí kočárku, pak počítejte s částkou kolem 200 Kč při těch levnějších Postýlka - při levnějších alternativách počítejte s částkou asi kolem 2-3000 Kč, přičemž je třeba myslet i na matraci, který se často musí dokoupit zvlášť a jeho cena je různá podle zejména podle materiálu. Levnější molitanové matrace se pohybují v částkách okolo 500 Kč a více. Do postýlky také třeba mít nějaké ty gumovky, alespoň tři kusy. Jedna plachta do gumičky vás vyjde asi od 100 Kč více a pokud byste chtěli plachtu s nepromokavou vrstvou, počítejte s cenou cca o 100 Kč vyšší. Výbavička do postýlky - není povinná, ale většina rodičů si přece jen zakoupí i hnízdo (mantinely) na bočnice postýlky a baldachýn spolu s peřinka, polštářem a povlečením. Takové sety se prodávají opět v různých částkách, počítat třeba s částkou kolem 1500 Kč a více. Přebalovací podložka - není nutností, ale většina rodičů si ji opatří. V nabídce jsou měkké nebo pevné přebalovací podložky, přičemž levnější jsou ty měkké (cca od 200 Kč) a pevné jsou dražší (kolem 1300-500 Kč). Vanička vás bude stát kolem 250 Kč, případně kbelík na koupání kolem 500 Kč a více. Náklady na oblečení pro nejmenšího drobečka budou opět různé v závislosti, kolik toho nakoupíte a kde. Zhruba počítejte s částkou nejméně okolo 5000 Kč na základní body, pyžámka, košilky, čepičky, zavinovačky, spací pytle, ponožtičky, punčošky a jiné. Vyšší náklady budou mít rodiče zimních miminek, jelikož zde třeba nakoupit i deky, zimní overaly nebo fusaky, jejichž ceny se pohybují ve vyšších částkách (obvykle od 500 Kč výše). Dětská kosmetika a různé doplňky - na dětskou kosmetiku toho hodně utrácet netřeba. Úplně vám postačí dětské mýdlo, mast proti opruzeninám, vlhčené ubrousky a ostatní dokoupíte podle potřeby. Můžete si také koupit teploměr do vody, pár osušek, vatové tyčinky na čištění oušek (čistí se pouze vnější část) a nosíku, kartáček na vlásky, nůžky na nehtíky. Jednorázové pleny - pokud budete používat jednorázové pleny, na začátek vám postačí pár balení nejmenší velikosti. Ceny plenek jsou opravdu různé v závislosti na značky. Jedno balení plenek velikosti 3-5kg stojí zhruba kolem 300 Kč a více. Látkové pleny - v případě látkových plenek stojí základní výbava kolem 15000 Kč, pokud chcete používat různé plenkové systémy. V případě klasických čtverečních látkových plen, které dávají svrchní kalhotky, je částka nižší - postačí vám možná 7-9000 Kč.

VYCHYTÁVKY

Tyto věci sice nejsou povinné, přesto se ale často objevují na seznamu potřebných věcí pro miminko a mnoho rodičů si je pochvaluje. Monitor dechu - vás vyjde okolo 2-2500 Kč a více Baby vysílačky (elektronická chůva) - další šikovná pomůcka. Vysílačky koupíte levnější i dražší v závislosti na dosahu a výrobce. Přibližně počítejte s částkou kolem 1000 Kč. Přebalovací komody a koupací pultíky - dražší záležitosti (cenově obvykle nad 2500 Kč), které nabízejí více funkcí v jednom. Koupací pultík poslouží nejen ke koupání, ale také přebalování miminka, má odkládací prostory na pleny, dětskou kosmetiku a podobně. Přebalovací komody kromě vrchní části upravené pro přebalování miminka využijete jako užitečný kus nábytku s poličkami na oblečení a dětské potřeby. Pult se dá často později odmontovat a zůstane vám samotná komoda. Šátek, babyvak či jiný vhodný nosič na miminko vás vyjdou cenově podle typu nosiče - přibližně počítejte s částkou kolem 700-1500 Kč a více. Dudlíky, láhve, odsávačky mateřského mléka - pokud budete kojit, nic z tohoto potřebovat nemusíte. Obvykle si ale rodiče pořídí všechny tři věci. Dudlíky stojí při nejlevnějších kolem 30 Kč za kus, láhve v závislosti na výrobci a materiálu obvykle od 30 Kč a více. Odsávačky existují v různém provedení, nejlevnější jsou manuální odsávačky, které se dají koupit v cenách kolem 300 Kč a potom dražší elektrické odsávačky kolem 2-2,500 Kč.

NÁŠ TIP: NE VŠE VÁM OPRAVDU TŘEBA!

Toto jsou tedy takové základní prvky, které většinou figurují ve výbavičce pro miminko. Mnoho věcí z tohoto seznamu se však dá vyškrtnout a miminko o nic neukrátite (například postýlka nemusí být vybavena krásnými povlečením, baldachýnem a podobně). Hodně se také dá ušetřit, pokud si něco koupíte z druhé ruky nebo půjčíte od kamarádek či známých (postýlka, autosedačka, oblečení atd.). Na miminko v konečném důsledku příliš mnoho utratit nemusíte, jde zejména o to, jaké máte představy a nároky, zda chcete kupovat vše nové nebo vám nevadí i věci z druhé ruky, zda budete kupovat různé moderní vymoženosti, jako jsou vibrující zábavné křesílka, kolotoče nad postýlku, hračky, digitální kojenecká váha, parní sterilizátory a podobné věci.

Publikováno: 30. 03. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Miminko a batole

Autor: Lucie Kameraštíková

Tagy: miminko | výbava