Na co myslí dítě po narození? Na nic, jen cítí

Nad čím může přemýšlet a co může kolovat v hlavě pár dnového miminka? Neznají slova, nevědí ještě kdo hraje v rodině jakou roli, možná ještě docela nevidí a vlastně ještě nic zásadního nepřežili. Jejich zážitky je porod, který nevnímají tak, jak by ho vnímal člověk připraven na všechny vjemy, názvy a znalosti.

Podle vědců existuje možnost, že pár denní děťátko, které projevuje emoce během spánku, si ještě z pobytu matky odnáší jakési záblesky emocí a pocitů, či dokonce obrazů maminky samotné. Ať je jak chce, pár denní, zda pár týdenní děťátko v hlavě nemá zcela prázdno. 

Základní výbava: emoce a instinkty 

To první, co má děťátko ve své znalostní výbavě, jsou instinkty. Je mu sice úplně jedno, jak vypadá jeho dětský pokoj, ale ví, jak sát mlíčko, jako plavat, kdyby se ocitlo ve vodě, ví toho mnoho, aby si zajistilo vlastní přežití v případě nehod a katastrof. To druhé jsou emoce, vyvolané pocity na vlastním těle, hladem, uspokojením bříška, světlem, hlukem a dalšími vlivy. Takové miminko nezná slova, ani jejich význam a spojení. 

Upgrade: svět vzpomínek a paměti 

Dítě, které má pár měsíců, má v hlavě víc. Má naučené režimy spánku, kojení, již má vytvořené nové reflexy a tedy začíná pracovat paměť. Do hlavičky se už uložili několik informace založené na pravidelnosti či výjimečnosti. Bohužel za výjimečné jsou vzpomínky na bolest a další negativní vjemy. 

Další "upgrade": svět slov, názvů a jejich významů 

V momentě, když vaše dítě řekne první slovo, dosáhlo další level. Stojí alespoň na jeho prahu, a dále to půjde po pomalém startu už jako po másle. Zapamatovalo si první slovo, mluví a používá ho. Nemusí opakovaně, vždyť to přijde. A už se mu zobáček nezastaví. Děťátko ukládá významy slov do hlavy sice už dříve, ale až když je vysloví a reaguje, dokazuje, že v hlavičce opravdu uložené jsou.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem Kytickovani.cz.

Publikováno: 25. 01. 2023

Kategorie: Miminko a batole

Autor: Lucie Kameraštíková