Základní, obranné, pohybové a polohové reflexy batolat

Dítě jako lidský tvor, jeho zrození a život, to jsou takové malé velké zázraky. Dítě na svět přichází s výbavou reflexů, které mu umožňují přežít. Bez nich by nedokázalo přežít možná ani minutu. Přinášíme vám neuvěřitelné čtení o výjimečné softwarové výbavy našich nejmenších, kterou disponuje každý člověk a postupně se schopnost ztrácí. 1. Základní reflexy
  • Dýchací reflex - Dítě v matčině bříšku dýchat nemusí. Teprve ve chvíli, kdy se při prvním křiku vzduch dostane do plic, nastupuje tento reflex.
  • Vyhledávací reflex - Jde o automatickou reakci, která předchází kojení. Projevuje tak, že když se dotkneme obličeje dítěte, otočí tímto směrem hlavičku a otevře ústa - hledá matčinu bradavku, aby se k ní mohlo přisát.
  • Sací reflex - Pokud dítěti vložíme něco do úst, automaticky začne sát - ať už jde o mléko od matky nebo z láhve. Sací reflex vymizí do 4. měsíce a je nahrazen sáním řízeným vůlí.
  • Polykací reflex - Lze jej pozorovat při polykání tekutiny během podávání stravy. Spolu se sacím reflexem zajišťuje přijímání potravy.
2. Obranné reflexy
  • Moro reflex (objímací) - Reflex byl 1. krát popsán pediatrem Ernestem Moro. Jde o nepodmíněnou reakci novorozence na úlek. Pokud polohově-rovnovážný systém dítěte zachytí prudkou změnu polohy (například pokud pod dítětem trhneme podložkou), rozhodí ruce a roztáhne prsty (extenze), následně pak ruce před tělem spojí, jakoby se pokoušelo někoho obejmout (flexe). Tento reflex by mohl být pozůstatkem z období zarostlých předchůdců člověka, neboť i opičí mláďata při náhlém sklouznutí z matčina těla reagují podobně, aby se zachytily její srsti. Po 4. měsíci Moro reflex ustupuje. Přetrvávání Morova reflexu po 6. měsíci je patologický příznak.
  • Babinského reflex - První ho popsal neurolog Joseph Babinský. Projevuje se tak, že pokud přejdeme dítěti po délce chodidla směrem od paty k prstům něčím ostrým (například nehtem), palec se vztáhne vzhůru, ostatní prsty se vějířovitě roztáhnou a nožka se stáhne. Reflex by měl ustoupit nejpozději do 18. měsíce. Pak už dítě reaguje ohnutím prstů směrem k chodidlu tak, jako dospělý. Pokud Babinského reflex neustoupí, jde o patologický příznak.
3. Polohové reflexy
  • Asymetrický tonický Šíjový reflex ( \"poloha šermíře\") - Pokud u dítěte ležícího na zádech uděláme pomalou rotaci hlavy na jednu stranu, končetiny na straně brady se Extend, na straně záhlaví flektují. Tedy tam, kam otočíme hlavu, se ruka i noha natáhne, zatímco druhá ruka i noha se skrčí. Tento reflex se nevyskytuje u nedonošených novorozenců, u těch se objevuje až po pár měsících. Reflex ustupuje od 4. do 6. měsíce a je nahrazen symetrickou polohou končetin. Vývojové střídání symetrie a asymetrie stále na vyšší vývojové úrovni souvisí s postupnou specializací pravé a levé části těla. Reflex také připravuje cestu k provalení se na břicho.
  • Tonický labyrintový reflex - Projevuje se tak, že při předklonění hlavičky dítěte se dítě reflexivní \"sbalí\" do klubíčka (flexe), a naopak, když dítěti hlavu zakloníme, ruce i nohy se narovnají (extenze). Potlačení tohoto reflexu je postupný proces, který by měl být ukončen v 3. roce života. Připravuje cestu k postupnému zvedání se dítěte ze země nahoru.
  • Symetrický tonický Šíjový reflex - Tento bezpodmínečný reflex není novorozenecký, ale objevuje se až od 6. měsíce. Projevuje se tím, že při předklonu hlavy se ruce skrčí a nohy natáhnou (flexe) a při záklonu hlavy se ruce natáhnou a nohy skrčí (extenze). V akci ho lze vidět tehdy, když se např. dítě \"pohupuje\" na čtyřech na místě a najednou se chce podívat nahoru, nebo někde dále do prostoru. Automaticky nastane to, že si \"sedne\" na nohy, přičemž hlava a ruce se narovnají. Naopak, když se chce podívat dolů, ruce se automaticky ohnou, nohy se narovnají a zadek dítěte se \"vyhoupne\" nahoru. Tento reflex také připravuje cestu plíživému pohybu a měl by fyziologicky vymizet do 9.-11. měsíce věku.
4. Pohybové reflexy
  • Reflexní plazení - Reflexní plazení lze vyvolat v poloze na bříšku dotykem dlaně na chodidlech dítěte, případně lehkým tlakem na chodidla ve směru pohybu. Jde o nepodmíněné, neuvědomované plazení, které do konce 2. měsíce vymizí. Úchopový reflex - Tento reflex se projevuje tím, že dítě sevře předmět, který se dotkne jeho dlaně. Toto sevření je často až překvapivě pevné - dítě se dokáže na sevřeném předmětu i udržet. Silnějším tlakem do dlaně ruky lze vyvolat dlaňovočelistný reflex - dítě tehdy sevře prst a otevře i ústa. Úchopový reflex vymizí do 4.-5. měsíce. Pak už je úchop předmětu rukou vědom. Tento reflex také může být pozůstatkem z dob evoluce, kdy naši předkové ještě měli srst, na kterou se jim mláďata pevně zavěsili.
  • Reflexní vzpřimováním se a reflexní chůze - Když dítě držíme tak, aby se chodidly dotýkalo podložky, dokáže se na nich vzepřít, takže to vypadá, že stojí samo. Pokud pak dítě mírně nakloníme dopředu nebo rotujeme, začne dělat automatické \"kroky\". Oba tyto reflexy se ztrácejí okolo 3. měsíce.
  • Plavací reflex - Pokud dítě umístíme obličejem dolů do vodní plochy, začne zabírat rukama a kopat, jakoby plavalo. Reflex mizí mezi 4. a 6. měsícem věku.

Publikováno: 12. 07. 2017

Kategorie: Miminko a batole

Autor: Stephano Václavík

Tagy: reflexy u dětí