Dům bez hromosvodu? Opravdu špatný nápad!

Že na svém domě ještě nemáte hromosvod? To je ale chyba, která vás může stát pěkné peníze. V horším případě vás o něj připravit.

Bouřka na konci října? Dnes ráno televizní rosnička říkala, že se tak děje maximálně dvakrát za 10 let. Podobně jako v jedné televizní klasice. A jednu takovou pěknou bouřku jsme si užili uplynulý víkend. Ran a blesků jako v polovině léta, až se dům otřásal. A co kdyby do toho domu blesk přímo uhodil. Raději ani nedomyslet.

Ve hře jsou milionové částky

Následky úderu blesku se mohou vyčíslit na statisícové až milionové částky. Ve hře jsou nejenom veškerá elektronická zařízení, která v ten okamžik jsou zapojená do elektrické sítě. Televize, počítače, kávovary, nabíječky, zkrátka vše. Horší scénář pak hovoří o tom, že celý dům lehne popelem. Co udělat pro to, aby se tak nestalo? Pokud hromosvod máte, nechat si ho zrevidovat, a pokud ho vůbec nemáte, nechat si ho rychle odborně nainstalovat.

Co to je hromosvod a z čeho se skládá?

Ještě před tím si pojďme objasnit pojmy. Pod pojmem hromosvod rozumíme zařízení, které je schopné svést bleskový výboje do země. Mohl by totiž skončit jinde, což rozhodně nechceme. V podstatě funguje jako jediný efektivní způsob ochrany majetku před ničivými údery blesku.

Z čeho se skládá

Pod pojmem hromosvod se nerozumí jen ta laicky řečeno tenká tyčka, která se tyčí nad střechou. Spolu s ní (odborně se nazývá jímač) se skládá z dalších dvou důležitých komponent – svodu a uzemnění, která jsou zárukou, udeří-li blesk do domu, skončí tam, kde chcete (v zemi), a nikoliv tam, kde nechcete (v domě).

Na kolik to vyjde?

Cena montáže hromosvodu se stanovuje individuálně. K veškerému nezbytnému materiálu (nabízí se zinkovaná ocel, slitiny hliníku a měď) a jejich montáži je totiž třeba připočíst i výkopové práce. Více se o tom, co všechno ovlivňuje cenu hromosvodu, dozvíte na odkazu montáž hromosvodu cena.

Na hromosvodu nešetřete

Jedno je však jisté. Na hromosvodu byste rozhodně neměli šetřit. Zásah blesku do domu bez hromosvodu může mít opravdu vážné následky, o kterých by vám mohl vyprávět nejeden hasič. Už jen za ten klid v duši určitě stojí.

Publikováno: 24. 10. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Lenka Krajská