Chcete darovat oocyty a pomoct jiným ženám? Přečtěte si, jak na to!

Ze statistik vyplývá, že zájem o umělé oplodnění rok od roku stoupá. Momentálně se asistovaná reprodukce týká zhruba 20 – 25 % párů, což je podstatně více než v minulosti. V posledních patnácti letech zároveň přibylo specializovaných center a jejich aktuální počet se blíží k padesátce. Pokud jste se rozhodla, že přispějete svým dílem k tomu, aby mohly být maminkami i ženy, které nemohou otěhotnět přirozenou cestou, jistě vás bude zajímat, jak probíhá darování oocytů.

Jak vypadá vhodná dárkyně?

Požadavky ze strany jednotlivých klinik se mohou mírně lišit, ale obecně jsou vhodné všechny zdravé ženy ve věku 18- 33 let. Ideální dárkyně jsou ty, které již nějaké dětí mají, protože tím jsou jejich vajíčka „odzkoušena“. Podmínkou to však není.

Dárcovství je dobrovolné a anonymní

Měla byste vědět, že darování oocytů je v souladu s českými zákony, nikdo vás do ničeho nemůže nutit a můžete kdykoliv změnit názor a odstoupit. Centrum pro reprodukci zároveň garantuje naprostou anonymitu oběma stranám (dárkyni i příjemkyni).

Čeká vás kolečko vyšetření

Zájemkyně o darování vajíček musí absolvovat základní pohovor, gynekologickou prohlídku a genetické vyšetření. Cílem je zjistit prodělané choroby, alergie, infekční choroby a genetické poruchy.

Jak probíhá darování vajíček?

Příprava začíná druhý či třetí den menstruačního cyklu. Jednou denně po dobu sedmi dnů dostanete podkožní injekce (nejsou bolestivé), které stimuluje vaječníky k růstu folikulů. Po absolvování všech injekcí lékař provede ultrazvuk a potvrdí-li dostatečnou stimulaci, můžete se za následující dva dny dostavit k odběru. Darování spermatu je bezesporu příjemnější záležitost, ale nemusíte mít z ničeho strach. Odběr vajíček probíhá v krátkodobé narkóze a již hodinu po odběru můžete jít domů. Měla byste si zajistit doprovod, vyvarovat se řízení vozidla.