13 důvodů, proč si denně dopřát skleničku vína

Pokud jste milovníkem vína, máme pro vás dobrou zprávu - může mít pozitivní vliv na vaše zdraví, pleť či náladu, tedy pokud ho pijete s mírou, což odpovídá jedné skleničce denně. Podívejme se společně na 13 zdravotních benefitů, které víno nabízí!

1. Posiluje imunitu: Vědci potvrzují, že konzumace malého množství vína denně může posílit imunitní systém díky jeho antivirotickým a antibakteriálním účinkům způsobeným obsahem tříslovin.

2. Chrání před rakovinou: Resveratro - látka, kterou obsahuje červené víno, může snižovat riziko vzniku některých typů rakoviny, včetně kůže, prsu, plic, jater a střev.

3. Udržuje zdravé plíce: Bílé víno obsahuje fenolické látky, které mohou pomoci ničit škodliviny z cigaret a mírně snižovat negativní vlivy kouření na organismus.

4. Zbavuje stresu: Jak červené, tak bílé víno zvyšuje hladinu "hormonu štěstí" serotoninu, což může pozitivně ovlivnit náladu a snížit stres a únavu.

5. Snižuje riziko Alzheimerovy nemoci: Konzumace jedné až dvou skleniček vína denně může snížit riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou až o 23 procent, díky resveratrolu.

6. Zlepšuje sexuální život: Průzkumy naznačují, že ženy, které pijí jednu až dvě sklenky vína denně, jsou spokojenější se svým sexuálním životem a mají větší šanci na otěhotnění. Libido samozřejmě stejně dobře nastartuje šampaňské.

7. Prevence infarktu i cukrovky: Pravidelná konzumace vína může snížit riziko infarktu a cukrovky a dokonce i snížit riziko opakovaného infarktu u těch, kteří infarkt prodělali.

8. Předchází kornatění tepen: Konzumace vína může pomoci předcházet kornatění tepen a tvorbě krevních sraženin.

9. Chrání zuby: Nedávná studie ukázala, že červené víno může odstranit bakterie z úst, které mohou způsobit vznik plaku.

10. Pomáhá při hubnutí: Některé studie naznačují, že víno z červené odrůdy Muscadine může pomoci v boji proti obezitě díky obsahu kyseliny ellagové.

11. Chrání pleť: Pravidelná konzumace vína může pleť udělat zdravější a odolnější proti škodlivým účinkům slunečního záření. Pokožce údajně velmi prospívá i burčák s obsahem zinku a dalších stopových prvků.

12. Zlepšuje paměť: Výzkum na krysách ukázal, že resveratrol může pomoci udržet kvalitu paměti a učení ve středním věku.

13. Pro pevnější kosti: Jedna až dvě sklenky vína denně mohou snížit riziko osteoporózy, díky vyšší hustotě kostí u těch, kteří víno pravidelně konzumují.

I když víno, šampaňské a sekty nabízí několik zdravotních benefitů, je důležité si uvědomit, že platí zlaté pravidlo - všeho s mírou. Přemíra alkoholu může mít opačné účinky a negativně ovlivnit zdraví. Pokud se rozhodnete těchto benefitů využít, dbejte na to, abyste pili víno s rozumem a v rámci doporučené denní dávky. Vaše zdraví by mělo být vždy na prvním místě.

Publikováno: 10. 09. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Lucinda Ševčíková