První botičky ovlivní zdraví dítěte na celý život

Mnohdy vidíme již novorozence, který se ještě ani neplazí, nazutého do botiček. Výjimečně, pro parádu na návštěvě či na oslavě, možná… Jinak to ale nedělejte. Ani když se dítě začíná plazit, což bývá někdy v půl až třičtvrtě roce, ještě boty nepotřebuje. Na jejich nákup se vydejte až když se dítě začne stavět a pokoušet se o své první krůčky. Pak už jde vše rychle a čekají vás nákupy nových botiček i čtyřikrát v roce.

První botičky pro dítě jsou rodinnou událostí

Jedná se o vývojový mezník, kdy se naše dítě postaví a udělá první krůčky do světa. Směle jej zpočátku nechte běhat více bosé. Chůze na trávě, v písku, na měkkém koberci – tohle vše prospívá správnému vývoji dětské nožky. A na něm bychom si měli dát záležet, protože špatně vyvinutá klenba a nevhodné pohybové vzorce se pak projevují celoživotně na horším zdraví dítěte. Dnešní interiérová móda tvrdých podlah však dětem nesvědčí. Pokud máte i vy doma plovoucí podlahu, je nutné dítěti vždy obouvat vhodné botičky.

Jak vybrat první botičky?

Dítě bude určitě potřebovat dětské bačkůrky i své první botičky na ven. Pro obojí platí, že by dětská bota měla být lehká, aby dítěti nezatěžovala pohybový aparát a obecně neztěžovala chůzi. Čím lehčí budou první botičky, s o to větší vervou se dítě vydá poznávat svět po vlastních nožkách. Podrážka boty musí být stabilní a neklouzavá. Ideální je stabilitu zajistit i v kotníku, a to vyšším střihem boty. Nezapomeňte na ohebnost podrážky. Ta je u dětí nutností. Pouze ohebná podešev nebrání přirozenému pohybu nožky. Uhlídejte nejen správnou délku nožičky, ale i její šířku. Nesmí utlačovat prstíky. Bota nesmí být velká, ani malá. Takže nožku pečlivě změřte, přidejte k délce doporučený nadměrek a pravidelně kontrolujte, jestli dítě ze svých botiček nevyrostlo. Pozor, často nožička neroste průměrně, ale spíše skokově. Takže změna velikosti může přijít poměrně nečekaně. Nezapomeňte na kvalitu materiálu. Nutností je, aby byl zdravotně nezávadný a prodyšný. Dětem se hodně potí nožičky, a proto musí bota dýchat. Dítěti dávejte vždy bavlněné ponožky. Pozor i na jejich velikost. Ani ty nemohou být těsné.

Jedny boty nestačí

Maminky často investují do drahých bot, ale vzhledem k ceně koupí jen jedny. Na trhu jsou přitom kvalitní i levnější boty a dítě jich potřebuje rozhodně více. Nejde jen o to, že bude mít boty do tepla, do deště a bačkůrky. Dětskou obuv je dobré střídat už jen proto, že se dětem potí nožka. Často je zaneřádí zevnitř a náš čeká čištění a sušení. Oplatí se mít po ruce více bot, ale třeba i více vložek do bot, které lze měnit.

Boty jako první láska

Dětské botičky vybírejte i tak, aby se zalíbily vašim dětem. Čím krásnější budou, tím raději v nich budou poznávat svět. Děti doslova milují Disney boty. Svět pak mohou objevovat se svými prvními pohádkovými hrdiny. A někteří z nich jsou tak oblíbení, že je milovali už jejich prarodiče. I proto jsou snad nejoblíbenějšími dětské boty s myškou Mickey Mouse.

Publikováno: 31. 01. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Lucie Kameraštíková