Zdravý jídelníček v době těhotenství pomáhá přecházet nadváze i zdravotním potížím

Žít zdravě je důležité, o to více v době těhotenství, které patří mezi nejnáročnější období v životě ženy. Jaké zásady dodržovat při stravování, aby nedošlo k rozvoji obezity a neohrozily těhotnou nebo dítě zdravotní potíže? Zásadní je dodržovat pravidelnost ve stravě a konzumovat čerstvé potraviny, jejichž pestrý výběr dodá patřičné živiny, vitamíny a minerály. A co víc? Neméně podstatné je vyloučit ze stravy některé pokrmy, které mohou být hrozbou a narušit vývoj plodu. Jak by měl zdravý jídelníček v těhotenství vypadat?

Změna návyků před otěhotněním

Už při plánování početí je vhodné přehodnotit stávající životní styl a změnit stravovací návyky. Před otěhotněním se doporučuje jíst denně 4-5 jídel s dostatečným množstvím bílkovin, vápníku a železa. Doporučuje se suplementace kyseliny listové a dalších minerálů, jako jsou fosfor a zinek, a vitamínů skupiny B. V každodenní stravě nesmí chybět libové maso a ryby, celozrnné produkty a mléčné výrobky. Součástí každého jídla musí být zelenina a ovoce. Vhodné je vyřadit sladkosti, slazené nápoje nahradit čistou vodou a zcela vyloučit pití alkoholu.

Jídelníček ovlivňuje zdraví dítěte

Jste to, co jíte, platí po celý život, v době těhotenství dvojnásob, každé snězené jídlo má vliv na vývoj plodu a má dopad na zdraví dítěte a jeho trávicí systém a imunitu. To, v jaké fázi vývoje se miminko nachází, je možné zjistit v těhotenské kalkulačce. V jídelníčku těhotné se nesmí objevovat produkty, které mohou negativně ovlivnit vývoj nebo zvyšují riziko onemocnění salmonelózou, listeriózou nebo dalšími chorobami. Nedoporučuje se konzumovat syrové a nedostatečně tepelně upravené maso včetně plodů moře, uzených ryb a zrajícího masa. Těhotné se musí vzdát kofeinových nebo energetických nápojů. Neuškodí však až dva šálky slabé kávy s mlékem denně.


Sacharidy, bílkoviny, tuky

V rámci jídelníčku nesmí chybět základní živiny nutné pro zdravý vývoj miminka, každá porce musí obsahovat zdravé sacharidy, bílkoviny nebo tuky. Doporučují se celozrnné výrobky, maso, ryby, luštěniny a vejce. Nesmí chybět zdravé tuky v podobě olivového oleje, avokáda a ořechů. Velká dávky vlákniny z ovoce a zeleniny umožní předcházet zácpě. Naopak se nedoporučuje konzumace hotových jídel nebo vysoce průmyslově zpracovaných potravin, fastfoodových jídel, sladkostí a cukrovinek. Slazené sycené limonády musí nahradit čistá voda nebo slabé bylinkové odvary, které se mohou dochutit citronovou šťávou a kapkou medu.  

Publikováno: 01. 03. 2023

Kategorie: Těhotenství

Autor: Lucie Kameraštíková