Seznamte děti s původem nejznámějších vánočních zvyků a tradic a pomozte jim pochopit podstatu Vánoc

Vánoce jsou nekrásnější svátky. Doprovází je magická atmosféra, o kterou se kromě jiného starají vánoční tradice. Některé jsou rozšířené a dodržují je téměř všechny rodiny, třeba zpívání a hraní vánočních koled na kytaru, jiné mají tendence zanikat. Jaké tradice znáte? A víte něco o jejich minulosti?

Vánoční stromeček

Stromeček se k nám dostal z Německa v 19. století. Z počátku byl výsadou bohatých rodin ve městech, ale pomalu se rozšířil i na vesnici. Stromeček se zdobil sušenými jablky, perníky a ořechy. Zajímavý je způsob, jakým ho lidé doma umisťovali. Kdysi se stromeček nedával do stojanu, jak jsme zvyklí dnes, ale zavěšoval se špičkou dolů k prostřenému stolu. Nyní najdeme stromeček skoro v každé domácnosti. Někde preferují umělý stromeček, který se dá používat mnoho let, jiní nedají dopustit na živý stromeček, který krásně provoní byt. Poslední léta se stává populárním stromeček v květináči. Ten se dá na jaře přesadit na zahradu.

Cukroví

Vánoce a jídlo patří k sobě. Historie cukroví sahá až do 16. století, ale v takové podobě, jaké ho známe, se začalo vyskytovat až o tři sta let později. Peklo se ovšem ze surovin, které bylo chudým nedostupné, a tak ho měly doma pouze bohatí lidé. Ve velkém se cukroví začalo péct až po 2. světové válce. Protože běžné recepty obsahují hodně mouky a cukru, vznikají nové, zdravější alternativy klasického cukroví. Pokud ovšem jíte cukroví v rozumném množství, není ani na tradičním lineckém nic špatného.

Vánoční koledy

Lidové vánoční koledy mají kořeny v dobách, kdy děti chodily koledovat do sousedství. Za zpěv dostávaly cukroví a ovoce. Oblíbená je třeba koleda Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny nebo Veselé vánoční hody. Z moderních vánočních písní se často zpívá Purpura a Rolničky. Chcete si koledy zahrát a zazpívat u vánočního stromečku? Najděte si na internetu vánoční koledy text a akordy. Bohatý repertoár najdete na spisnickou.cz.

Publikováno: 02. 12. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Lucie Kameraštíková