Plíseň je nebezpečná pro zdraví celé rodiny. Jak se jí zbavit a předcházet jejímu vzniku?

Plísně jsou mikroskopické houby, které na svůj život potřebují prostředí se zvýšenou vlhkostí. Nejčastěji obývají povrchy a rohy stěn, obkládačky koupelen, prostory okolo oken a povrchy za sedacími soupravami a obrazy. Vyskytly se plísně iu vás doma? V našem článku vám představíme 5 tipů, jak se efektivně zbavit plísní.

Proč vznikají plísně?

Nejčastějšími příčinami vzniku plísní jsou navlhčení zdiva při stavbě a nesprávné odvádění vlhkosti z prostorů. Často tak připravujeme plísním vhodnou půdu na růst my sami, aniž bychom si to uvědomovali. Plísně zpočátku nejsou viditelné pouhým okem. No později je bude nejen vidět, ale i výrazně cítit. Do prostoru vylučují mikroskopické částečky, které pro nás představují zvýšené zdravotní riziko, a proto je třeba včas odstranit a předcházet jejich vzniku.

Prevence - nejlepší taktika v boji proti plísním

Pamatujte, že klíčem k zdravým stěnám je zabránění vysoké vlhkosti v prostorech. Doporučujeme vám proto důkladně větrat a v případě nutnosti neváhejte s použitím domácího odvlhčovače. Pravidelně čistěte místnosti a povrchy náchylné na vznik plísní a plíseň u vás už nebude mít žádnou šanci. Odvlhčovače fungují ještě účinněji, když jim pomůžete pomocí mobilního topidla. Do domácnosti jsou ideální kvalitní elektrická topidla. Dobrou volbou je značka MASTER.

Jak se účinně zbavit plísní jednou provždy

V první řadě si musíte uvědomit, že pokud odstraníte plísně aniž abyste snížili celkovou vlhkost prostoru, plíseň se objeví znovu. Třeba proto zjistit důvod zvýšené vlhkosti v prostoru a následně ho eliminovat. Po identifikaci zdroje můžete začít s trvanlivým odstraňováním plísní.

Ocet - přírodní bojovník proti plísním

Ocet dokáže zneškodnit až 99% bakterií a 82% plísní. Přelijte ho do rozprašovače a nastříkejte na plíseň. Nechte působit 1 až 4 hodiny a následně plíseň setřete navlhčeným hadříkem. TIP: Přidejte do octa pár kapek esenciálního oleje, který zneutralizuje zápach.

Síla peroxidu vodíku odstraní každou plíseň

Smíchejte peroxid vodíku se sodou a octem v poměru 1: 1: 1. Směs nalijte do rozprašovače, nastříkejte na plíseň a nechte působit 15 minut. Plíseň setřete hadříkem.

Savo proti plísním

Tekutý dezinfekční přípravek Savo proti plísním je číslem 1 na trhu mezi prostředky na odstranění plísní. Účinně odstraní všechny druhy plísní, vydezinfikuje a vybělí povrch. Dbejte však na dostatečné větrání v místnosti.

Přírodní síla citrusů a čajovníkového oleje

Smíchejte 20 kapek grapefruitového extraktu nebo čajovníkového oleje s dvěma šálky vody a nastříkejte na postižené místo. Směs však následně nesmývejte.

Sanační nátěr a protiplísňová barva

Existuje mnoho nátěrů, které ochrání vaše stěny před plísněmi. Na napadené povrchy naneste sanační nátěr. Nechte působit 24 hodin a naneste protiplísňovou malířskou barvu.

Publikováno: 16. 08. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Lucie Kameraštíková