Postavte si u domu zahradní pergolu. Stane se místem odpočinku a setkávání

Život v rodinném domě je zcela odlišný od toho panelákového. Když u něho máte zahradu, tak o práci nikdy není nouze. Abyste na ní mohli relaxovat, je třeba prostředí vhodně upravit. Někdo volí užitkovou zahradu, jiný má rád okrasnou. V každé se pak určitě bude hodit zahradní pergola, která vytvoří místo pro trávení volného času s rodinou a přáteli.

Klasické pergoly

Na otázku, co je to pergola, lze odpovědět jednoduše. Jedná se o zahradní stavbu, obvykle ze dřeva, bez stěn a oken, zato se střechou a volně stojícími sloupy. Těmi bývají dřevěné trámy. Takto vypadá klasická pergola, která patří mezi oblíbené prvky nejen českých zahrad. Často ji majitelé domů využívají pro růst popínavých rostlin, čímž se vytvoří zajímavý detail, jenž přitahuje zrak. Krásně se na pergole vyjímají popínavé růže, které patří mezi tradiční rostliny.

Zahradní altány

Dalším architektonickým prvkem na zahradách bývají zahradní altány, které jsou podobné pergolám, ale na rozdíl od nich mají i stěny. Přesto nadále zůstávají jednoduchou stavbou, nejčastěji dřevěnou. Někdo se jim říká besídka, což pravděpodobně lépe vyjadřuje určení využití altánů. Slouží k odpočinku, posezení a setkávání se společností lidí.

Přístřešky a garážová stání

Pokud si chcete pořídit u domu stání pro svůj automobil, tak můžete volit zděnou garáž nebo obyčejný přístřešek, který je praktický a nestojí tolik, co garáž z cihel. Přitom stejně poslouží jako garážové stání. Majitelé domů si nejčastěji nechávají postavit dřevěný přístřešek z pevných a odolných trámů, který má dlouhou životnost, je-li správně ošetřen proti vlhkosti a nepříznivým povětrnostním vlivům.

Zastřešení terasy

Velmi atraktivní je mít u domu terasu, na kterou můžete vstoupit třeba z obývacího pokoje, chodby nebo kuchyně. Je to ve své podstatě prodloužení obytného prostoru. Na terase můžete odpočívat, vypít si dobrou kávu či čaj nebo ugrilovat chutné maso. A to i za deště, když budete mít vhodné zastřešení terasy.

Na všechny výše uvedené zahradní architektonické prvky se můžete podívat na webových stránkách https://www.pergola-drevena.cz/drevene-ploty.

Publikováno: 26. 08. 2023 / Aktualizováno: 29. 08. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Lucie Kameraštíková