Opruzeniny u miminek dokáží pěkně potrápit. Jak si s nimi poradit?
Opruzeniny jsou strašákem všech maminek. Mohou se vyskytnout v záhybech na nožičkách či ručičkách, avšak nejčastěji se objevují pod plenkami. Používání jednorázových plen je sice pro rodiče velmi jednoduché – mokrá plena se jednoduše vyhodí a nasadí se nová, ale její rizika právě spojená s opruzeninami, už tak příjemná nejsou. Jak řešit vzniklé potíže? A jak jim nejlépe předcházet?
Jak nejlépe předcházet opruzeninám u miminek?
U novorozených dětí, které mají kůži velmi citlivou, byste plenku měli měnit každé dvě až tři hodiny. V případě vyprázdnění dítěte, plenu okamžitě vyměňte – nečekejte. U miminek mající citlivou kůži, je dobré popřemýšlet nad tím, zda nebude výhodnější používání bavlněných plen. Opruzeniny u miminek jsou opravdu nepříjemné a tato informace jistě stojí za zvážení. V dnešní době se prodávají i speciální kalhotky, které bavlněnou plenu udrží na místě. V případě, že se pro takové pleny rozhodnete, dbejte také na řádné vyčištění jemnými mycími prostředky. Ideální jsou jádrová mýdla a vyvaření pleny. Na očištění použijte opět bavlněný hadřík či dítě jednoduše opláchněte. Jednorázové vlhčené ubrousky obsahují parfémy a jiné látky, které dráždí jemnou dětskou kůži. Následně je dobré aplikovat bariérový krém, který chrání pokožku před opruzeninami.Jak vzniklé potíže léčit?
Nejlepším řešením je vždy prevence. Pokud se ale opruzenina objeví, je dobré zahájit léčení. K mytí použijte pouze jemná mýdla a následné utírání provádějte pouze poklepáním. Dále je dobré nanést bariérový krém, který chrání kůži před vznikem ekzému, dermatitidy či opruzenin. Takové krémy se rychle vstřebají a poskytují ochrannou vrstvu na pokožce. V případě, že jsou opruzeniny natolik bolestivé a rozsáhlé, použijte mastičky s oxidem zinečnatým. Jsou volně prodejné a jsou vysoce účinné.Publikováno: 27. 05. 2022
Kategorie: Praktické rady