Náušnice pro čerstvě narozená miminka – ano či ne?

Máte v rodině miminko? Pokud je to právě holčička, vyvstane před vámi důležitá otázka, zda svoji malou princeznu ozdobíte náušničkami hned nebo to necháte na pozdější věk. Než se ale rozhodnete, přinášíme vám několik informací, které by vám v rozhodování pomohou.

Náušnice jsou standardní ozdoba a jejich nošení je velice moderní. Patří nejen k ženám, ale i k holčičkám od nejmenšího věku.

DETAIL

Kdy je ten nejlepší čas na píchnutí oušek?

V minulosti bylo zvykem propichovat miminkům uši ihned po narození. Aktuálně se doporučuje doba mezi 3. až 6. měsícemvěku dítěte. V tomto období má totiž miminko za sebou veškerá důležitá očkování, ouška jsou v tuto dobu větší, a tak je možné lépe odhadnout přesné rozmístění dírek, aby byly souměrné na obou dvou stranách.

Co je lepší píchnutí nebo nastřelení náušnic

V případě, že se rozhodnete pro nasazení náušnic své dceři, budete se muset rozhodnout, jakým způsobem to uděláte. Na výběr máte z těchto dvou

  • tradiční propíchnutí oušek jehlou

  • nastřelení náušnic

Jak probíhá propíchnutí oušek jehlou

Standardní propíchnutí jehlou je na rozdíl od nastřelení levnější a po píchnutí se mohou do oušek dát ihned vybrané náušničky. Nejvíce se volí zlaté náušnice pro miminka bez obsahu niklu, který mnohdy způsobuje alergickou reakci. Kromě specifického tvaru je důležité vybrat i optimální velikost, aby nedocházelo k nežádoucímu zatrhávání o oblečení, k nechtěnému zachycení nebo aby dítěti nepřekážely.

Náušnice musí mít zapínání vpředu, aby je bylo možné protáhnout dírkou s vysouváním jehly. Před každým jejich nasazením je nechte ponořené v lihu alespoň na dobu 48 hodin.

Jaké výhody přináší nastřelení náušnice

Nastřelení náušnic patří z aktuálního hlediska k nejžádanějším způsobům. Probíhá tak, že se dítěti na oušku vyznačí přesný bod pro umístění dírky. Následně je do ouška pomocí speciální pistole aplikována prozatímní náušnička. Propíchnutí tímto způsobem je velice rychlé a ranka na oušku nekrvácí. Prozatímní náušnice se zhruba za 5 až 6 týdnů vymění za vámi vybrané.

Jak vypadá péče po propíchnutí oušek

Po píchnutí oušek je velmi důležitá správná péče. Každý den je nutné s nimi trochu pohnout v dírce a pravidelně ouška dezinfikovat, aby se do nich nedostala žádná nečistota. Při umývání miminka se zbytečně nebojte, jen ouška nenechávejte ponořené příliš dlouho.

Po nastřelení náušnic ouška žádnou další speciální péči nevyžadují. U této metody málokdy dochází k zanícení a hnisání.

Počítejte však s tím, že prvních pár dní může z dírek vytékat čirá tekutina. To samozřejmě souvisí s hojením. Pokud je však výtok hustý a má nežádoucí nazelenalou barvu, zřejmě dochází k rozvoji infekce. To jde ruku v ruce se začervenáním, otokem a bolestivostí místa.

Výběr vhodných náušnic podle typu materiálu

V minulosti tom tak nebylo, ale nyní je na výběr celá řada materiálů, ze kterých jsou dětské náušničky vyráběné. V případě, že chcete vsadit na klasiku a tradici, doporučujeme zvolit stříbrné nebo zlaté náušnice. K dostání jsou také náušničky z chirurgické oceli, které jsou rovněž populární

Publikováno: 30. 10. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Lucie Kameraštíková