Může být smartphone bezpečným místem pro vaše děti?

Názory na to, od jakého věku by se dítě mohlo dívat do obrazovky telefonu, se různí. Všeobecně se odborníci shodují na tom, že dítě do jednoho roku by před obrazovkou sedět vůbec nemělo. WHO pak uvádí, že dítě od 2 do 5 let by mělo před obrazovkou strávit max 60 minut. Je ale třeba uvědomit si, že smartphony existují teprve od roku 2007, dlouho tedy chyběla i relevantní data, z kterých by bylo možná dělat definitivní závěry. Kromě toho řada studií byla dost černo-bílá, přitom v některých případech mohou chytrá zařízení pomoci s učením. V současné době, kdy jsme však s dětmi doma, pracujeme home-office, je pochopitelné, že i malé dítě občas mobil do ruky dostane. Jak to ale udělat, aby byl čas strávený u obrazovky pro dítě bezpečný?

Stahujte jen ověřené aplikace

Rozhodně dítěti nestahujte každou aplikaci, která vám přijde pod ruku. Ať už v App Storu, nebo v Google Play, u každé aplikace je uvedené, od jakého roku je vhodná a jaké schopnosti rozvíjí. Najdete zde i hodnocení od samotných uživatelů. Mezi vývojářská studia, která dělají ověřené aplikace pro nejmenší patří například Sago Mini, Toca Boca, Lipa Learning a další. Za většinu z těchto aplikací si budete muset zaplatit. Získáte ale kvalitní obsah vytvořený za podpory expertů na dětské vzdělávání a vývoj. Důležité také je, že tyto aplikace nebudou přerušovány reklamami. Kvalitní aplikace pro děti jsou většinou zpoplatněné, ale získáte kvalitní obsah navržený odborníky. Zdroj: archiv

Pozor na bezpečnost dítěte

Kromě toho, že by dítě nemělo být před telefonem moc dlouho a mělo by mít k dispozici hlavně aplikace vhodné pro jeho věk, telefon by také neměl být na nabíječce, pokud s ním dítě manipuluje. Podstatným doplňkem je také obal. Každý rodič postupně zjistí, že kryt na mobil je při dětech důležitým příslušenstvím. Dnešní, velké telefony, mohou z malých ruček snadno vyklouznout a rozbít se. Než zasáhnete, dítě se může pořezat o rozbitý displej. Pokud už na displeji drobné praskliny máte, ale telefon pořád funguje, raději na něj nalepte tvrzené sklo nebo fólii, aby opět nedošlo k úrazu.

Dejte si pozor na svoje dokumenty

Moderní telefony jsou velmi intuitivní, a tak se dítě naučí otevírat aplikace raz dva. Dejte si tedy pozor, co vlastně v mobilu máte. Osobní data, důležité pracovní dokumenty, pracovní komunikační nástroje mohou být malým uživatelem snadno smazány nebo „zneužity”. Na svoje nejdůležitější věci si proto udělejte vlastní složku. Dítěti zase vytvořte složku na jeho aplikace.

YouTube Kids vám ušetří starosti

Je samozřejmé, že v dnešní době, kdy řada z nás pracuje z domu a potřebuje mít chvilku klid, zapne dítěti také různá videa, nebo rovnou YouTube. Tato aplikace obsahuje řadu zajímavých videí pro děti, edukativních kanálů, písniček atd. Problém ale je, že z pohádek o Prasátku Pepině se najednou dítě dostane úplně někam jinam, na videa, která už pro jeho oči a uši určena nejsou. YouTube Kids nastavíte přesně tak, jak potřebujete. Má dokonce českou lokalizaci. Zdroj: Archiv Tento problém řeší aplikace YouTube Kids, která je na trhu už od roku 2015. Řada rodičů o ní ale stále neví. Zde můžete vytvořit každému svému potomkovi vlastní konto, ve kterém vyberete správnou věkovou kategorii, nebo rovnou i konkrétní video kanály, na které smí koukat. Váš potomek se tak bez vašeho souhlasu na jiná videa nedostane. Poslední specialitou je možnost nastavení času stráveného u obrazovky. To znamená, že pokud budete chtít, aplikace se po půl hodině vypne. Nemusíte se tak bát, že se dítě u obrazovky zapomene.

Publikováno: 02. 02. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Lucie Kameraštíková