Kdy a jak začít s přikrmováním kojenců?

Nejmenší miminka získávají všechnu potřebnou výživu z mateřského mléka. Jak rostou, postupně jim mléko přestává stačit a je třeba pomalu začít s přikrmováním. V batolecím období už tvoří zásadní složku dětská výživa a mléko se stává pouhým doplňkem. Kdy přesně je vhodné s přikrmováním začít? A jaké příkrmy je vhodné zařadit jako první?

Ideální dobu vám poradí pediatr

Příkrmy se zavádějí nejdříve po ukončení 4. měsíce, nejpozději v půl roce věku. Případně později, pokud je dítě plně kojené a přibývá na váze. Každé miminko je jiné a každému svědčí něco jiného, proto i příkrmy je třeba podřídit jeho individuálním potřebám. Kdy s nimi začít, vám nejlépe poradí pediatr, ke kterému bude pravidelně chodit.

Jaký první příkrm zvolit?

Možnosti jsou dvě: Buď jako první zvolíte mléčné kaše, nebo začnete s jednodruhovými zeleninovými příkrmy. Držet se jednoho druhu je velmi důležité pro odhalení případné alergie na určitou surovinu. Daný druh podávejte alespoň tři dny, aby měly nežádoucí reakce dostatek času se projevit. Stejného postupu se držte při zavádění dalších surovin. A jaká zelenina je pro první příkrm nejvhodnější? Ideální je zvolit mrkev, brambor či květák.

Hlavně nespěchejte

S podáváním příkrmů není kam spěchat. Myslete na to, že kojenecká výživa může být pro dítě ze začátku trochu šok. Začněte proto s podáním jedné lžičky před kojením nejlépe kolem poledne. Až si dítě na neznámý pokrm zvykne, můžete dávat příkrmů více. Pokud naopak příkrm několikátý den razantně odmítá, nějakou dobu ještě s přikrmováním počkejte, pravděpodobně je příliš brzy. Příkrmy si můžete připravovat sami doma, je to velmi snadné. Vybranou surovinu uvaříte do měkka a rozmixujete. Je vám líto vařit, když dítě skoro nic nesní? Kupte si hotové příkrmy Hipp. K zelenině se později podává maso, časem se přidají i ovocné příkrmy. I ty najdete v sortimentu Hipp.

Publikováno: 14. 02. 2020

Kategorie: Miminko a batole

Autor: Lucie Kameraštíková