Proč si koupit nový smartphone?

Mobilní telefony nikdy nebyly zrovna laciným zbožím. Koupi nového kousku si tak každý raději dvakrát rozmyslí. Ne vždy je však pořízení si nového stroje pouze rozmar. Existuje více důvodů, proč už dát svému stávajícímu mobilu vale a podívat se po nějaké novější verzi.

Fotoaparát už nestačí

Jedním ze základů každého moderního telefonu je foťák. Ty nejlepší smartphony na trhu disponují opravdu špičkovými fotoaparáty. Navíc se dají snímky následně i díky vhodnému softwaru různě upravovat, takže si člověk skutečně vyhraje. S postupem času však může i na tom nejlepším stroji foťák začít degradovat. Kdo si rád pořizuje snímky krajiny, svých přátel, případně dokonce i jídel, ten by v takovém případě měl uvažovat o koupi nového kousku.

Zhoršující se výkon

Mobilní telefony jsou dnes defacto počítače tvořené svým vlastním CPU a GPU. A stejně jako PC se i smartphone může po čase začít zpomalovat. Takovýto problém přichází hlavně u nižší středních modelů, které nedokáží držet krok s dobou a během několika málo let se ukrutně zpomalují. Když se nové verze aplikací trhají, případně nenajíždí vůbec, jedná se o signál pro koupi nového přístroje.

Konec softwarové podpory

Většina výrobců telefonů se systémem Android garantuje softwarovou podporu cca 3 roky, což rozhodně není žádná sláva. Apple je v tomto ohledu o něco lepší a obvykle své přístroje podporuje 5 let. Nutno dodat, že řeč je hlavně o nižší střední třídě, nikoliv o high endu. Takovéto mobily mají většinou softwarovou podporu daleko delší. Její absence samozřejmě automaticky neznamená nutnost telefon hodit do koše. Pouze některé aplikace budou vyžadovat instalaci nového systému, bez něhož se buďto nerozjedou vůbec, nebo se drasticky zpomalí. Kdo ovšem používá smartphone víceméně pouze na volání, potažmo posílání zpráv, toho konec aktualizací příliš trápit nemusí, jelikož základní funkce telefonu budou samozřejmě i nadále zachovány.

Publikováno: 11. 08. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Lucie Kameraštíková