Proč jsou dřevěné hračky lepším vánočním dárkem pro děti?

Přestože si někteří lidé myslí, že dřevěné hračky jsou ve srovnání s těmi moderními poněkud staromódní, ve skutečnosti jsou mnohem lepší volbou než plastové alternativy, a to jak z hlediska životního prostředí, tak i bezpečnosti. V posledních letech se dřevěné hračky opět vracejí na trh ve velkém stylu a některé značky jako Djeco, Janod či New Classic Toys naskočily do vlaku dřevěných hraček.

Bezpečnost je na prvním místě

Když kupujete tvoření pro děti, ať už pro svoje, nebo pro někoho jiného, jedna z prvních otázek, která vás napadne, je: „Je tato hračka bezpečná?“ Malé části, jež se snadno oddělují, představují nebezpečí udušení, a pokud se hračka z nějakého důvodu rozbije, ostré kousky plastu by mohly způsobit zranění. Dřevěné hračky jsou naproti tomu vcelku kvalitně vyrobené, málokdy obsahují kousky, které by dítě mohlo snadno rozbít, a i pro dospělé by bylo obtížné je rozbít. Znamená to tedy, že jsou celkově mnohem bezpečnější volbou pro ratolesti.

Lepší pro životní prostředí

I dekorace do dětských pokojíčků zakoupíte dřevěné. Plastový odpad má negativní dopad na životní prostředí. Většina plastového odpadu samozřejmě pochází z plastových lahví, ale značné procento tvoří i rozbité a vyhozené plastové materiály z věcí, jako jsou právě hračky. Dřevěné hračky jsou skvělým způsobem, jak přispět k ochraně životního prostředí, aniž byste museli dělat cokoli.

Vydrží déle

Každá hračka dostane od dětí trochu zabrat, protože je vyhazují z kočárků a shazují z dětských židliček, postýlek a z pohovky, takže je lepší mít hračku, která vydrží někdy neopatrné zacházení. Úložné boxy na hračky jsou zase skvělou volbou, jak nastolit v pokoji pořádek. Plastové hračky, i když jsou vyrobeny z odolného materiálu, se mohou roztříštit, nebo pokud mají mechanický prvek, mohou se porouchat. Zatímco dřevěné hračky vydrží dětské energické hraní, ať se stane cokoli, protože jsou jednoduše vyrobeny z pevnějších materiálů.

Zlepšují rané vzdělávání

Zatímco plastové hračky mají zvukové efekty a blikající světýlka, studie ukazují, že dřevěné hračky zlepšují dětské numerické, literární a prostorové povědomí a schopnost řešit problémy. Je to proto, že mnoho dřevěných hraček má podobu skládaček a stavebnic, kde malé děti musí stavět obrazce nebo jsou povzbuzovány k tomu, aby vytvořily něco nového. I pouhé skládání kostek na sebe může dětem pomoci rozvíjet jejich motorické schopnosti, protože začínají zjišťovat, jak na ně působí gravitace a další síly. Ať už chcete zakoupit dětské knížky, dětská svítidla, ba dokonce dětské povlečení, podívejte se do nabídky e-shopu Kidsparadise.cz.

Publikováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Lucie Kameraštíková