Jak naučit dítě na nočník? Zkuste těchto 8 rad

Když se vaše dítě naučí na nočník, můžete to považovat za jedno z mnoha vítězství, které jako rodič musíte zvládnout, ale i milník, kterým se můžete tak trochu i pyšnit. U každého dítěte je pochopení této potřeby různé. Na úplný začátek si však musíte uvědomit zejména to, že dítě, které se odnaučuje z plenek na nočník musí být dítě schopno vlastní chůze, vstávání a vlastního kontrolovaného běhu. Nečekejte hned, že se dítě bude samo svlékat, ale pokud na začátku bude ukazovat na nočník a vy pochopíte, že si chce zatrůnit, pak jste na velmi dobré cestě zvládnout v spojitosti s nočníkem všechno.

1. Buďte příkladem

Těžko budete dítě učit na nočník, když to nikde nevidí. Ve volné přírodě matka učí svá mláďata všechno tak, že jim to ukazuje. Nezapomínejme, že člověk je také živočišný druh. InternetovyPoradce.cz doporučuje: Buďte příkladem, nestyďte se nahoty a provádění potřeby ve společnosti vašeho dítěte. U některých dětí se jakási hanba čurat před někým jiným vyvíjí až při formování osobnosti v předškolním a školním období a do té doby se nezdržujte uvažováním, co si o vás dítě pomyslí. Malé dítě s malou slovní zásobou si nemyslí v tomto směru nic. No pokud vidí na rodiči, nebo starším sourozenci, co se od něj čeká, ví to pochopit snadněji. Ačkoli to zní hloupě, ukažte výsledek vaší práce dítěti a vazba v jeho hlavičce je jasnější.

2. Nezesměšňujte obsah plenky a neafektujte

Velmi špatně působí, pokud dítěti ukazujete scénky, že jeho obsah plenky zapáchá a jdete se zadusit, zda podobné projevy i ze strany jiných. Zejména v období, kdy chcete začínat přecházet na nočník to vyvolává dojem, že kakat do nočníku dítě určitě nebude, vždyť by to bylo ještě více na očích. Vyvolat dojem, že je to ošklivé a nepatří se ukazovat radost kolem takové události, se může vymstít.

3. plenka do nočníku

Zkuste při výměně použité plenky ji na chvíli skladovat v nočníku, který si postavíte k přebalovacímu pultu. U dítěte je možný vznik vazby, že si použitou plenu a její obsah spojí s nočníkem. Toto zkoušejte již v předstihu před učením na nočník.

4. bez strachu z nočníku

Dítě se může nočníku obávat. Zkuste proto zvykání si na jeho sedací část bez svlékání dítěte. Sedat si může i se šaty. Osvojit si má sedání a zejména zjištění, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Je dobré, pokud je dítě odměněno hrou, nebo hračkou.

5. Nahota

Říká se, že je dobré v létě nechat dítě nahé. Samozřejmě to platí pouze v případě umělého kvalitního trávníku bez hmyzu, bez skla, nečistot, betonu a množství jiných prvků, jenže takových je málo. Nahé dítě si všimne potřebu místa pro vykonání potřeby a moč po nožičkách mu nemusí být příjemný. Důležitý je dohled rodiče, který si všímá změnu chování dítěte více a vnímá i projevy možného močení nebo kakání. V případě potřeby umí zakročit.

6. Spolu na toaletě

Zkuste svou návštěvu toalety spojit s výukou a snažte se zapojit i dítě. Nočník mějte a používejte na záchodě, nebo v jeho blízkosti.

7. Motivační knihy

Pro děti je několik knih, které mají pomoci naučit se mýt ruce, čistit zoubky, pozdravit, mluvit, kývat, počítat, ale našli bychom i pro nejmenší lekce používání nočníku. Motivační knížky vysvětlují a ukazují postavičky na nočníku, čímž mohou dítě motivovat.

8. Mluvte, motivujte, nenuťte

Dítě nesmíte nutit a přikazovat. Nočník si spojí s trestáním a hrozbami. Dítě proto motivujte, používejte slova, mluvte o tom. Využívejte všechna slova, které dítě již zná. Pozitivní tam, kde to má spojitost a logiku. Využívejte i tón hlasu klidný. Zabírá více, než se jen zdá.

Publikováno: 12. 09. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Stephano Václavík

Tagy: jak naučit dítě na nočník