Co darovat dítěti ke křtinám?

Dárek do peřinky, to je to, co se od vás čeká, pakliže máte v rodině křtiny. Křesťanský rituál, který z narozeného dítěte smývá dědičný hřích, se opět vrací na vrchol své popularity. Poté, co rodiče dítě donesou do chrámu pro boží očistu, nastává světská část, která vyzývá kmotry a rodinné příslušníky, aby miminko podarovali dárkem. Obvykle se dává hodnotný šperk. V případě chlapců se očekává zlatý řetízek s křížkem. Pokud jde o holčičku, tam je volba stejně jasná. Děvčátkům se dávají náušnice. Dětské náušnice jsou specifické v tom, že mají upravenou velikost, hmotnost a způsob zapínání přímo pro dětská ouška.

Jak vybrat dětské náušnice?

Velmi oblíbené jsou zlaté dětské náušnice kytičky, srdíčka, motýlci nebo kolečka vyplněná drahým kamenem, které mají zapínání na háček, což v praxi znamená zaklapnutí očka, které lze opatřit bezpečnostním zámkem proti ztrátě. Právě v dětském věku jsou totiž dívky vůči ztrátě více náchylné. Stačí chvíle nepozornosti, unáhlený pohyb a kus zlata z uší je pryč. Bezpečnostní zámek zvládne k náušnicím zacvaknout každý zkušený zlatník či hodinář. Výběr dětských náušnic je pak již záležitostí vkusu. Vedle klasiky, která se hodí miminkům, jsou pak vhodné již pro dvou a víceleté dívky zlaté kroužky z bílého, či žlutého zlata. Tyto kruhy mohou být tenké nebo širší zdobené, velikost náušnice byla ale měla být úměrná věku, aby nedošlo k nechtěnému zachycení rukou a poranění boltce.

Proč volit zlato?

Z hlediska materiálu lze jednoznačně doporučit zlaté náušnice, neboť zlato jako kov bývá tělem nejlépe přijímán a nezpůsobuje žádné alergické reakce. V případě dárku jsou tedy zlaté šperky naprostou zárukou, že bude vše v pořádku a nebudou žádné reklamace. Cenově vzato je zlato dražší, než jiné kovy, ale z dlouhodobého hlediska se jeho nákup vyplatí. Zlato nemění svoje vlastnosti a náušnice z Goldpoint budou i za desítky let pořád jako nové, nevyjímaje skutečnost, že jeho hodnota na světových trzích neustále stoupá.

Publikováno: 06. 05. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Lucie Kameraštíková