Zdraví

Zika, virus z Ameriky, ze kterého mají strach hlavně těhotné ženy

Přímo až neuvěřitelné následky má virus, který zasáhl Jižní a Střední Ameriku. Čísla úmrtí jsou malé, výskyt také není nijak zásadně velký. To nejproblematičtější na celém výskytu viru v této části světa je však to, co způsobuje těhotným ženám. Následky přímo vyrážejí dech, zvláště když si je porovnáme s následky, vůči běžnému člověku. Jsou srovnatelně odlišné s následky na celý život pro matku i dítě.

Jakoby ho stvořili právě proti nové generaci

Jako špatný scénář špatného postapokalyptického filmu, či románu, ve kterém Maa za zánikem lidstva stát virus poškozující nenarozené děti. Samozřejmě, jde o puštěnou uzdu fantazii, ačkoli částečně to může být pro někoho námět na napsání alespoň drsné povídky. Matky, které jako těhotné postihne virus Zika jsou údajně velmi často postiženy napadením plodu, který je velmi náchylný k infekci v krvi budoucí rodičky. Během vývoje plodu se projeví mikrocefalie, zakrnění hlavičky a mozku, čímž dochází ke stupni demence a dalším vážným poruchám ve vývinu a zdraví dítěte. Zatímco matka se z viru může dostat zhruba za týden, na dítěti zachovává následky.

Běžně virus Zika způsobuje onemocnění příbuzné na horečku, doprovázené zarudnutím očí, bolestmi svalů a hlavy. Neexistuje vakcína, která by přímo s virem bojovala. Zatím. žádná maminka přitom nechce podstupovat riziko pro své malé a také proto, vzhledem ačkoli k malým rizikům slovenské maminky ani neuvažují nad cestou do Jižní Ameriky. Slováci jsou velcí cestovatelé a i těhotné maminky jsou častými cestovateli. V tomto případě však nechtějí nic podcenit a tak najdeme cestování chtivé jen málokde.

Napište komentář